widget error. see log.

Par preču zīmēm

Par preču zīmēm

Kas ir preču zīme?

Preču vai pakalpojumu zīme – tas ir apzīmējums, kas attiecīgā veidā reģistrēts, ļauj atšķirt vienas juridiskas personas vai individuāla uzņēmēja preces un pakalpojumus no citu personu precēm un pakalpojumiem. Preču zīme var sastāvēt no vārdiem, attēliem vai to kombinācijas.

Kas ir preču un pakalpojumu klases?

Preču zīmi var reģistrēt attiecībā uz 45 klasēm: 34 preču un 11 pakalpojumu klasēm. Katrā klasē ir sakopota preču un pakalpojumu grupa, kas attiecas uz noteiktu darbības sfēru. Preču un pakalpojumu klasificēšana pa klasēm nav vienkāršs uzdevums. Piemēram, fotografēšana ir minēta piecās dažādās klasēs, bet pakalpojums “fotografēšana” tikai vienā 41. klasē. Klasificēšanas sarežģītības dēļ, iesniedzot preču zīmes pieteikumu, vienmēr ir vērts izmantot profesionāla patentpilnvarnieka pakalpojumus.

Kāds apdraudējums pastāv nereģistrētai preču zīmei?

Ja neesat reģistrējis savu preču zīmi, tad konkurenti var:

- jūsu zīmi piereģistrēt paši un aizliegt jums to izmantot;
- izlaist preces un sniegt pakalpojumus, izmantojot jūsu preču zīmi vai ļoti līdzīgu tai, saņemt peļņu, pateicoties jūsu preču zīmei, vai, kas vēl ļaunāk, sabojāt jūsu preču zīmes reputāciju, izlaižot nekvalitatīvas preces.

Tādēļ nereģistrēta preču zīme ir pilnīgi neaizsargāta no tā, ka citas kompānijas to var izmantot.

Kāpēc vajag reģistrēt preču zīmi?

Tiklīdz izdomājušas jaunu nosaukumu (apzīmējumu) savam biznesam, precei vai pakalpojumam, daudzas kompānijas uzreiz sākt to lietot. Tas nav pareizi!

Noteikti ir jāizdara divas lietas: jāpārbauda, vai šādu apzīmējumu jau nelieto kāda cita kompānija saistībā ar tādām pašām precēm vai pakalpojumiem, un tad reģistrēt doto apzīmējumu kā preču zīmi attiecīgajā Patentu iestādē.

Citādi var izveidoties tāda situācija, ka kompānija iztērēs līdzekļus un laiku savas zīmes popularizēšanai, bet rezultātā izrādīsies, ka likumīgais preču zīmes tiesību īpašnieks aizliegs tai izmantot doto apzīmējumu un pieprasīs kompensāciju par nelikumīgu preču zīmes izmantošanu.

Iespējama tāda situācija, ka kompānija var kļūt par negodprātīgas konkurences upuri, ja cita fiziskā vai juridiskā persona reģistrēs dotās kompānijas izmantoto apzīmējumu kā preču zīmi uz sava vārda.
Pēc tam dotā persona var piedāvāt izpirkt šo preču zīmi par lielu naudu vai arī aizliegt to lietot. Pie tam zīmes īpašniekam ir tiesības saukt īsto, bet nereģistrēto, īpašnieku pie civiltiesiskās, administratīvās vai kriminālās atbildības.

Reģistrēta preču zīme arī palielina kompānijas vērtību un atvieglo lietvedību tādos gadījumos kā biznesa pārdošana, dalīšana vai apvienošana.
Pats galvenais ir tas, ka jebkurā gadījumā, materiālie izdevumi, kas saistīti ar īpašuma tiesību atjaunošanu vai situācijas izlabošanu būs ievērojami lielāki, nekā būtu savlaicīga preču zīmes reģistrācija attiecīgajā Patentu iestādē.

Ko var reģistrēt kā preču zīmi?

Kā preču zīmi var reģistrēt vārdisku, grafisku, telpisku vai citu apzīmējumu vai to kombināciju. Preču zīmei jāspēj atšķirt tās preces un pakalpojumus, ko izlaiž un piedāvā, izmantojot doto preču zīmi, no citu kompāniju precēm un pakalpojumiem, un tai jāpiemīt atšķirtspējai.

Preču zīme nedrīkst būt aprakstoša vai maldinoša attiecībā uz pieteiktām precēm un pakalpojumiem, nedrīkst būt pretrunā ar sabiedrības interesēm, humānisma principiem un morāles prasībām.

Kā preču zīmes parasti pieņem izdomātus vārdus: Aventiq, Qinetic, Viagra;

Zināmus nosaukumus arī pieņem reģistrācijai par preču zīmi, ja vien tos jau agrāk nav reģistrējušas citas personas: Fortnum & Mason, Wayne’s Patisserie, Shakespeare shipping;

Tāpat var reģistrēt arī parastus vārdus, kas lietoti neparastā veidā: Snail Plumbing, Air Publishing, Salt CDs.

Ko nevar reģistrēt kā preču zīmi?

Preču zīmei reģistrācija tiks atteikta, ja tā būs aprakstoša attiecībā uz precēm un pakalpojumiem, uz kuriem reģistrācija tiek pieprasīta:
“Ādas somas” attiecībā uz somām, “Japāņu šķīvji” attiecībā uz traukiem, utt.

Tāpat Patentu iestādes eksperti atteiks reģistrāciju, ja preču zīme sastāvēs no apraksta, kas raksturīgs dotām precēm vai pakalpojumiem:
“Pats garšīgākais” attiecībā uz šokolādi, “Ābolu” attiecībā uz sulu, utt.

Jūsu zīmi arī nereģistrēs, ja tajā būs ietverti aizvainojoši vārdi vai attēli; tā kaut kādā veidā pārkāpj likumu, piemēram, veicina nelikumīgu darbību; ir maldinoša, piemēram, mēģina pārliecināt sabiedrību par to, ka jūsu precēm vai pakalpojumiem ir tādas īpašības, kādas tām īstenībā nepiemīt.

Par preču zīmi nav pieļaujama reģistrācija tādiem apzīmējumiem, kuri līdz sajaukšanas pakāpei ir līdzīgi ar oficiāliem sevišķi svarīgiem kultūras mantojuma objekta nosaukumiem.

Vai parastu vārdu var reģistrēt kā preču zīmi?

Jā, var, pie nosacījuma, ka šis vārds:

- spēj atšķirt jūsu kompāniju no citām kompānijām;
- neapraksta preces, kuras izlaižat, vai pakalpojumus, kurus sniedzat;
- to nav reģistrējusi kāda cita kompānija un tas nav līdzīgs ar agrāk reģistrētu preču zīmi attiecībā uz līdzīgām precēm vai pakalpojumiem;
- nav aizskarošs;
- neveicina nelikumīgu rīcību;
- nemaldina patērētājus.

Vai var divas kompānijas reģistrēt vienādas preču zīmes?

Jā, var, pie nosacījuma, ja preces tiks reģistrētas attiecībā uz dažādām precēm vai pakalpojumiem. Piemēram:
PILOT (kancelejas preces), PILOT (pārtikas produkti) un PILOT (dzērieni).

Vai es varu izmantot preču zīmi, kas pieder citai kompānijai?

Ja jūsu darbības veids sakrīt ar tās kompānijas darbības veidu, kurai pieder preču zīme, tad izmantojot šo preču zīmi, jūs varat tikt pakļauts tiesvedībai vai kriminālai vajāšanai. Ņemiet vērā, ka preču zīmes bieži vien ir reģistrētas ne tikai uz precēm vai pakalpojumiem, ar ko nodarbojas preču zīmes īpašnieks, bet vēl arī uz citām precēm un pakalpojumiem. Tādēļ tādas preču zīmes izmantošana būs likumīgā preču zīmes īpašnieka tiesību pārkāpums. Vienīgais veids, kā būt pārliecinātam par to, ka jūs nepārkāpiet neviena tiesības, ir reģistrēt savu preču zīmi Patentu iestādē.

Ko darīt, ja pārbaudē konstatēts, ka preču zīmes reģistrācija visticamāk nebūs iespējama?

Ja mēs veicam meklējumu, kura rezultātā redzam, ka zīmi neizdosies reģistrēt, neuztraucieties! Jums ir izdevies ieekonomēt zināmu daudzumu naudas, jo jūs neiesniedzāt pieteikumu uz nereģistrējamu zīmi.

Ja zīme jums tomēr patīk un jūs to katrā gadījumā gribat lietot, tad mēs varam jums ieteikt, kā palielināt dotās preču zīmes reģistrācijas izredzes. Mums ir pieredze darbā ar patentu iestādes atteikumiem reģistrēt preču zīmes. Pat tādos gadījumos mūsu patentpilnvarnieki bieži vien ir atraduši pozitīvus risinājumus reģistrācijai, iesniedzot argumentus par labu preču zīmes reģistrācijai.

Katra lieta tiek izskatīta atsevišķi un mēs sniedzam individuālas konsultācijas par katru konkrēto gadījumu. Der ņemt vērā, ka argumentu sagatavošana iesniegšanai patentu iestādē ir saistīta ar papildus izdevumiem.

Vai domēna reģistrācija aizsargā manas tiesības uz preču zīmi?

Nē, tiešā veidā neaizsargā, bet domēna vārda reģistrācija noteiktos gadījumos var kalpot kā pamatojums preču zīmes reģistrācijas atzīšanai par spēkā neesošu.

Vai uzņēmuma nosaukuma reģistrācija aizsargā manas tiesības uz preču zīmi ar tādu pašu nosaukumu?

Nē, tiešā veidā neaizsargā, bet uzņēmuma nosaukums noteiktos gadījumos var kalpot kā pamatojums preču zīmes reģistrācijas atzīšanai par spēkā neesošu.

Preču zīmju reģistrācija

Kā noteikt, vai manu preču zīmi var reģistrēt?

Lai iesniegtu preču zīmes reģistrācijas pieteikumu iesakām vispirms veikt preču zīmes pārbaudi lai saprastu, vai ir iespējami kādi šķēršļi reģistrācijai. Pretējā gadījumā var notikt tā, ka jūs iztērēsies zināmu naudas summu valsts nodevu un patentpilnvarnieku pakalpojumu samaksai, bet gala rezultātā reģistrāciju jums atteiks.

Pēc preču zīmes pārbaudes patentpilnvarnieks spēs novērtēt, vai preču zīmes reģistrācija varētu būt sekmīga un spēs sniegt rekomendācijas, kā izmainīt preču zīmi, vai koriģēt preču un pakalpojumu sarakstu, lai sekmīgi pārvarētu iespējamos šķēršļus, kādi varētu būt preču zīmes reģistrācijai.

Cik ilgu laiku aizņem preču zīmes reģistrācijas procedūra?

Preču zīmes reģistrācijas procedūra ilgst no 9 līdz 12 mēnešiem. Izņēmuma tiesības uz preču zīmi stājas spēkā no preču zīmes reģistrācijas pieteikuma iesniegšanas datuma.

Vai pozitīvs rezultāts pārbaudei par preču zīmes iespējamo reģistrāciju garantē preču zīmes reģistrāciju?

Mēs neuzsāksim reģistrācijas procedūru, ja uzskatīsim, ka ir iespējami šķēršļi dotās preču zīmes reģistrācijas atteikšanai.

Diemžēl, ne mums, ne kādai citai firmai, kas nodarbojas ar preču zīmes reģistrācijas pieteikumu iesniegšanu, nav iespējams simtprocentīgi garantēt sekmīgu rezultātu pēc tam, kad pieteikums ir nonācis pie patentu iestādes ekspertiem. Neskatoties uz to, mēs esam tik pārliecināti par saviem darbiniekiem un veiktās preču zīmes pārbaudes kvalitāti, ka gadījumā, ja jums atteiks reģistrāciju, mēs garantējam atmaksāt jums izdevumus par mūsu sniegtiem pakalpojumiem, par kuriem esiet samaksājuši, noformējot pasūtījumu.

Ar šo garantiju jāsaprot, ka gadījumā, ja jums atteiks reģistrāciju, jūs centīsieties panākt savas zīmes reģistrāciju, iesniedzot atbildi uz patentu iestādes atteikumu reģistrēt preču zīmi, un ja jūsu argumenti netiks pieņemti, mēs jums atmaksāsim mūsu sniegto pakalpojumu izmaksas, kuras esiet samaksājuši, noformējot pasūtījumu.

Kā reģistrēt preču zīmi citās valstīs?

Mēs varam jums reģistrēt preču zīmi jebkurā valstī pasaulē. Atrakstiet mums par saviem uzdevumiem un mēs jums palīdzēsim atrisināt jebkurus jautājumus par preču zīmju reģistrāciju ātri, efektīvi un lētāk, kā pie mūsu konkurentiem.

Vai varu reģistrēt preču zīmi, neuzsācis kaut kādu komercdarbību dotajā virzienā?

Jā, jūs varat iesniegt preču zīmes reģistrācijas pieteikumu jebkurā brīdī. Taču, ja jūsu preču zīme būs līdzīga kādas citas kompānijas preču zīmei, tad pret jūsu preču zīmes reģistrāciju var iesniegt iebildumu. Lai no tā izvairītos, ir saprātīgi pirms pieteikuma iesniegšanas, veikt preču zīmes pārbaudi.

Kas notiks, ja patentu iestādes eksperti man atteiks preču zīmes reģistrāciju?

Ja eksperti atteiks preču zīmes reģistrāciju (skat.: Ko nevar reģistrēt kā preču zīmi?), tad pieteicējam vienmēr tiek dota iespēja iesniegt savus argumentus par labu preču zīmes reģistrācijai. Ja eksperti nepieņems iesniegtos argumentus, tiek pieņemts lēmums atteikt preču zīmes reģistrāciju, ko var apstrīdēt patentu iestādes apelāciju padomē. Apelācijas padomes lēmumus var pārsūdzēt tiesā.

Mēs neuzsāksim reģistrācijas procedūru, ja uzskatīsim, ka ir iespējami šķēršļi dotās preču zīmes reģistrācijai.

Ko labāk reģistrēt – figuratīvu vai vārdisku preču zīmi?

Preču zīme tiek aizsargātā tādā veidā kādā tā ir reģistrēta. Ja Jūs izmantojat figuratīvu preču zīmi (logo), tad būtu jāreģistrē figuratīva preču zīme. Tomēr tiek uzskatīts, ka vārdiskas preču zīmes reģistrācija sniedz plašāku aizsardzību nekā figuratīvas preču zīmes reģistrācija, kad apzīmējums tiek reģistrēts kopumā, ņemot vērā ne tikai vārdisko daļu, bet arī figuratīvo daļu. Ja Jūs esat reģistrējis logo kā preču zīmi, tad teorētiski cits uzņēmums var piereģistrēt to pašu vārdisko daļu tikai citā grafiskā izpildījumā.

Kad Jūs saņemat vārdiskas preču zīmes reģistrāciju, tad šīs vārdiskās daļas izmantošana jebkurā formātā un izpildījumā būs Jūsu tiesību pārkāpums. Šī iemesla dēļ būtu jāreģistrē gan figuratīva preču zīme, gan vārdiska preču zīme, ja tas ir iespējams un vajadzīgs.

Ja Jūs vēlaties reģistrēt gan figuratīvu preču zīmi, gan vārdisko preču zīmi, tad tie būs divi atsevišķi pieteikumi.

Grozījumi reģistrācijā un preču zīmes spēkā esamīb

Vai varu izdarīt izmaiņas preču zīmes reģistrācijā?

Ja ir mainījies preču zīmes īpašnieka nosaukums un viņa adrese, tad patentu iestādē jāizdara attiecīgi grozījumi attiecībā uz preču zīmi. Grozījumi attiecībā uz pašu preču zīmi ir pieļaujami ļoti ierobežotā apjomā: var tikt grozīti atsevišķi preču zīmes elementi, neizmainot zīmes būtību.

Vai es varu pārtraukt preču zīmes reģistrācijas procedūru vai anulēt preču zīmi?

Jūs jebkurā brīdī varat pārtraukt reģistrācijas procedūru vai anulēt spēkā esošu reģistrāciju.

Vai es varu pārdot man piederošu preču zīmi?

Tiklīdz preču zīme ir reģistrēta uz jūsu vārda, tā ir jūsu īpašums un to var pārdot citai personai. Pēc pārdošanas tiesību nodošana uz preču zīmi ir oficiāli jāreģistrē patentu iestādē.

Cik ilgi ir spēkā preču zīmes reģistrācija?

Preču zīmes reģistrācija ir spēkā desmit gadus, skaitot no pieteikuma iesniegšanas datuma. Pēc tam preču zīmes reģistrāciju vajag pagarināt uz jaunu desmit gadu periodu.

Starptautiskajā preču zīmju reģistrācijas sistēmā

Kādas priekšrocības ir starptautiskajā preču zīmju reģistrācijas sistēmā?

Starptautiskās preču zīmju reģistrācijas galvenās priekšrocības:

Kļūst ievērojami vienkāršāka preču zīmju reģistrācijas pieteikuma iesniegšanas procedūra. Lai iegūtu starptautisko reģistrāciju jāiesniedz viens starptautiskais pieteikums, kas aizpildīts vienā valodā, un jāmaksā viena starptautiskā nodeva.

Starptautiskās nodevas lielums ir ievērojami mazāks salīdzinājumā ar izdevumiem par nacionālās reģistrācijas iegūšanu, jo pieteicējam nav jāmaksā honorārs patentpilnvarniekiem un ir zemāka nodeva par pieteikuma iesniegšanu, utt.

Madrides sistēmas ietvaros ir iespējams papildus norādīt valsti, kurā starptautiskās reģistrācijas īpašnieks var pieprasīt aizsardzību, izmantojot vēlāku teritoriālo paplašinājumu uz citām valstīm.

Starptautiskās reģistrācijas izskatīšanas laiks katrā valstī, ko norādījis pieteicējs, nepārsniedz 1 gadu pēc Madrides Nolīguma un 18 mēnešus un vairāk pēc Madrides Protokola.

Ja no Valsts iestādes norādītajā laikā nav saņemta atbilde, starptautiskā reģistrācija dotās valsts teritorijā skaitās spēkā esoša.

Kur jāiesniedz starptautisko pieteikumu?

Starptautisko pieteikumu iesniedz izcelsmes valsts patentu iestādē. Iestāde apliecina, ka zīme, kas norādīta starptautiskajā pieteikumā pilnībā sakrīt ar bāzes reģistrāciju vai bāzes pieteikumu, ka starptautiskā pieteikuma iesniedzējs it tā pati persona, kas ir bāzes reģistrācijai vai bāzes pieteikumam, un arī, ka preču un pakalpojumu saraksts pēc starptautiskās klasifikācijas atbilst tam preču un pakalpojumu sarakstam, kas norādīts bāzes pieteikumā vai bāzes reģistrācijā.

Pēc tam izcelsmes valsts patentu iestāde nosūta starptautisko pieteikumu Starptautiskajam birojam.

Kā darbojas madrides sistēma?

Starptautisko pieteikumu iesniedz izcelsmes valsts patentu iestādē, pēc tam dotā patentu iestāde to nosūta Starptautiskajam birojam.

Ja pieteikums atbilst starptautiskā pieteikuma prasībām (un samaksāta arī noteiktā starptautiskā nodeva), tad Starptautiskais birojs reģistrē zīmi Starptautiskajā reģistrā, t.i., veic starptautisko zīmes reģistrāciju, publicē informāciju par starptautisko reģistrāciju oficiālajā biļetenā un nosūta īpašniekam sertifikātu par starptautisko reģistrāciju.

Bez tam Starptautiskais birojs informē katru starptautiskajā pieteikumā minēto valsti, nosūtot atbilstošo paziņojumu par starptautisko reģistrāciju šo valstu attiecīgajām patentu iestādēm.
Katra attiecīgā iestāde Madrides Nolīgumā un Madrides Protokolā noteiktajā laika periodā var pieņemt lēmumu atteikt reģistrāciju.

Parasti tāds laika periods ir viens gads, taču Madrides Protokola ietvaros, katrai dalībvalstij ir tiesības to pagarināt līdz pusotram gadam vai ilgāk, ja reģistrācija tiek atteikta trešo personu iebildumu dēļ.

Ko nozīmē starptautiskās reģistrācijas atkarība no bāzes reģistrācijas?

Piecus gadus starptautiskā reģistrācija paliek atkarīga no preču zīmes, kas pieteikta vai reģistrēta izcelsmes valsts iestādē. Tādejādi, ja bāzes reģistrācija beidz pastāvēt (piemēram, pēc kompetentu valsts iestāžu lēmuma), vai bāzes reģistrācija piecu gadu laikā tiek atsaukta, tad starptautiskās reģistrācijas darbība izbeidzas. Piecu gadu periodam beidzoties, starptautiskā reģistrācija kļūst neatkarīga, gan no bāzes reģistrācijas, gan no bāzes pieteikuma.

Cik ilgā laikā jāatjauno starptautiskā reģistrācija?

Starptautiskās reģistrācijas darbībai nav laika ierobežojuma, ja vien katrus 10 gadus tiek samaksāta noteiktā nodeva par tās darbības atjaunošanu WIPO Starptautiskajā birojā.

Kā nosaka starptautiskās nodevas lielumu?

Starptautiskās nodevas lielumu var noteikt, izmantojot automātisko nodevas aprēķinātāju.

Vai starptautiskajā pieteikumā var pieprasīt agrāka pieteikuma prioritāti?

Starptautiskajā pieteikumā prioritāti var pieprasīt sešu mēnešu laikā no bāzes pieteikuma iesniegšanas datuma.

Vai attiecinātajās valstīs var atteikt aizsardzību zīmei?

Katras attiecinātās valsts attiecīgajai iestādei ir tiesības atteikt zīmei aizsardzību šīs valsts teritorijā. Atteikums var būt gan pilnīgs (attiecībā uz visām pieteiktām precēm un pakalpojumiem), gan daļējs (attiecībā uz daļu no pieteiktām precēm un pakalpojumiem). Par tādu atteikumu Iestāde informē Starptautisko biroju, kas savukārt tālāk paziņo par to izcelsmes Valsts iestādei, kā arī personai, kas iesniegusi pieteikumu.

Kādus grozījumus var izdarīt starptautiskajā reģistrā?

Starptautiskajā reģistrā var izdarīt grozījumus attiecībā uz starptautiskās reģistrācijas īpašnieka nosaukuma un adreses maiņu, attiecībā uz starptautiskās reģistrācijas īpašnieka maiņu (kas var būt gan pilnīga, gan var attiekties tikai uz daļu no attiecinātajām valstīm, vai arī precēm un pakalpojumiem) utt.

Tad starptautiskās reģistrācijas īpašniekam jānosūta Starptautiskajam birojam attiecīga veidlapa un jāsamaksā noteiktā nodeva.

Jums ir jautājumi?

Sazinieties ar mums
vai
Pārbaudīt
Pārbaudiet preču zīmi
Bez maksas! 
Pārbaude tiek veikta izmantojot Latvijas Republikas preču zīmju datu bāzi, Eiropas Savienības preču zīmju datu bāzi un starptautisko preču zīmju datu bāzi. Šī pārbaude parāda iespējamību reģistrēt jūsu preču zīmi. Pārbaude ietver arī patentpilnvarnieka viedokli par to, vai preču zīme atbilst likumā noteiktajām prasībām, ka arī, ja ir nepieciešamība, rekomendācijas par izmaiņām preču zīmē.